O značke FAB

fab-klic-o-firme Značka FAB má za sebou viac ako storočnú históriu. Koľkokrát sa asi kľúč s hlavou psa v logu otočil v zámke? Koľko kľúčov sa nešťastnou náhodou stratilo a koľko ľudí si vydýchlo, keď ten svoj nakoniec predsa len našlo vo vrecku?

Generácie ľudí sa spoliehali na kvalitu výrobkov so značkou FAB. O tom, ako veľmi im prirástla k srdcu, svedčí sám výraz „fabka“, ktorý zdomácnel v hovorovej reči a nakoniec sa dostal i do oficiálnych slovníkov súčasnej češtiny popri ďalších slovách vytvorených podľa legendárnych značiek – botasiek, wafiek či karmy.

Značka FAB je tu i v 21. storočí. Vďaka storočnej tradícii rozumie potrebám svojich zákazníkov a neustále prináša nové riešenia v oblasti dverného vybavenia a ochrany majetku. Technologický vývoj ide dopredu, zabezpečovacie systémy sa zdokonaľujú a fabka ako synonymum kvality, na ktorú sa dá spoľahnúť, zostáva.

Pod značkou FAB sa vyrábajú produkty kompletného dverného vybavenia:

-cylindrické vložky – mechanické, mechatronické
- systémy generálneho a hlavného kľúča
- zadlabávacie zámky
- visacie, lankové a prídavné zámky
- bezpečnostné dverné kovania
- dverné a podlahové zatvárače – panikové kovania
- skrinkové a mincové zámky
- elektrické otvárače
- panikové kovania
- skrinkové a mincové zámky
- elektrické otvárače

Pôvod mena

Názov značky FAB vznikol z prvých troch písmen priezviska jedného zo zakladateľov značky, Aloisa Fáborského. Druhým zakladateľom bol František Šeda, ktorý vlastnil polovicu firmy do roku 1916, kedy svoj podiel predal z neznámeho dôvodu Fáborskému.

Pes v znaku

Hlava psa, symbol výrobkov FAB, sa objavila na kľúčoch z rychnovskej továrne už v 30. rokoch 20.storočia a s malou prestávkou na začiatku 21. storočia vydržala až dodnes. Autorom návrhu loga psa je rychnovský sochár Jan Moravec (sused Aloisa Fáborského).

fab-logo

Historie v detailech

+ -
 • História značky FAB siaha až k dátumu 9. októbra 1911, keď sa páni Fáborský a Šeda rozhodli v Rychnove nad Kněžnou založiť podnik s názvom „Továrna na železné zboží Fáborský a Šeda, společnost s ručením omezeným“. Pôvodným výrobným programom spoločnosti bola „výroba zámok stavebných, zadlabávacích a nábytkových vrátane“. Na začiatku mala továreň 20 zamestnancov.

 • Alois Fáborský sa stal jediným majiteľom továrne po tom, čo mu spolumajiteľ František Šeda predal z neznámeho dôvodu svoj podiel.

 • Začatie výroby cylindrických vložiek, najskôr len pre nábytkové zámky. O rok neskôr sa rozbehla sériová výroba cylindrických vložiek pre zadlabávacie zámky, vďaka ktorej FAB expandoval na zahraničné trhy.

 • Po smrti Aloisa Fáborského prebral továreň jeho syn Antonín.

 • V marci bola továreň znárodnená a stala sa súčasťou Národnej správy Braneckých železiarní, n. p. Branka u Opavy. Antonín Fáborský zostal vo vedúcej funkcii.

 • Ďalšia transformácia podniku, stala sa súčasťou firmy Orlické strojírny a slévárny.

 • Ďalší presun, tentoraz pod Branecké železárny.

 • Vyhlásenie samostatného národného podniku FAB, ktorý neprežil normalizáciu a po dvoch rokoch bol znovu začlenený pod Orlické strojírny.

 • Zmena názvu na Orlické strojírny n. p.

 • Privatizácia a transformácia na FAB, a. s.

 • Anglická banka Flamming odkúpila všetky akcie podniku a ponúkla ich na burze, kde ich zakúpilo švédsko-fínske konzorcium ASSA ABLOY, svetový líder v oblasti komplexného riešenia dverného príslušenstva.

 • Spoločnosť FAB, s. r. o., jednotka obchodu a marketingu, sa zlúčila so spoločnosťou Abloy spol. s r. o. a vznikla nová spoločnosť ASSA ABLOY Czech & Slovakia s. r. o., ktorá zastupuje všetky obchodné aktivity značky FAB na českom a slovenskom trhu.

 • ASSA ABLOY Czech & Slovakia s. r. o. kúpila najväčšieho českého výrobcu elektrických a elektromechanických samozamykacích zámok a otváračov, spoločnosť BERA s. r. o.

 • Zjednotenie spoločností ASSA ABLOY Czech & Slovakia s. r. o., BERA s. r. o., ASSA ABLOY Rychnov s. r. o. a FAB Vehicle security pod jedno IČO a jeden názov ASSA ABLOY Czech & Slovakia s. r. o. Zároveň zaniká značka BERA a výrobky sa ďalej predávajú pod značkou FAB.

 • V roku 2013 sa skupina ASSA ABLOY rozrástla o výrobcu bezpečnostných dverí SHERLOCK®. Spoločnosť SHERLOCK® so sídlom v slovenských Malackách priemerne vyrobí 12-tisíc dverí ročne, čo ju radí k popredným dodávateľom na českom a slovenskom trhu.

 • V máji 2014 bola výroba samozamykací zámkov a elektrických otváračov značky Bera presťahovaná do výrobného závodu ASSA ABLOY v Rychnove na Kněžnou. Tým tiež zanikla značka Bera a tieto produkty sa naďalej vyrábajú pod spoločnou značkou FAB

 • Rozdelenie spoločnosti ASSA ABLOY Czech & Slovakia a FAB Vehicle Security Solution na dve samostatné spoločnosti. Vzhľadom k tejto zmene zaniklo spoločné IČ a ASSA ABLOY Czech & Slovakia je zapísaná pod novým IČO 04599021.