Rady a inšpirácie

Ako zabezpečiť byt či dom pred odchodom na dovolenku?

V priebehu letných mesiacov veľa z nás odchádza za rekreáciou do teplých krajín. Okrem poloprázdnych miest a sprintující termínov v kanceláriách to však znamená aj žatvy pre tých, ktorí si radi berú veci bez dovolenia. Policajné štatistiky potvrdzujú, že počas letných prázdnin sa počet vlámaní do bytov a domov každoročne zvyšuje. Pripravili sme preto desatoro, ktoré je určené pre všetkých, ktorí chcú pred odchodom za odpočinkom svoje obydlie dôkladne opevniť, a vyhnúť sa tak po návrate nepríjemnému prekvapeniu.


1) Hlavne diskrétne

Dlho očakávaná vysnívaná dovolenka je niečo, čo si človek len nerád necháva pre seba. Prečo sa nepochváliť blýskavými letenkami na Kanáry? Jednoducho - kvôli bezpečnosti. Policajti aj poisťovne jednotne tvrdia, že o vašom odchode by malo vedieť čo najmenej ľudí. Zverejňovanie času odchodu z domova, ideálne na sociálnej sieti, je v podstate pozvánkou pre všetky možné zlodejov.

 
2) Budiž (v byte) svetlo!

V čase, keď si budete užívať zaslúžený odpočinok, nebýva od veci hodiť vaše starosti s údržbou bytu na niekoho iného. Ak sa u vás niekto raz za čas stavia, zaleje kvety, vyvetrá a vyberie poštu zo schránky, vzbudí tým dojem, že pokusy o vlámanie by mohli naraziť na odpor. Ilúziu obývanosti môžete bytu dodať aj tým, že necháte roztiahnuté záclony alebo žalúzie, prípadne nainštalujete časový spínač, ktorý sám občas rozsvieti svetla alebo zapne televíziu.

 
3) K bráne, a ani o krok ďalej

To prvé, čo zlodejom krížia plány, bývajú spravidla dvere do bytu. Nebýva práve optimálny spoliehať sa na prastaré polopopínavú dvere, odporúčame vystužené okované bezpečnostné dvere ukotvené v bezpečnostných zárubniach. Na väčšinu skutočne certifikovaných dverí bývajú zlodejská páčidla krátka.


4) Bez kvalitného zámku ani ranu

Minimálne rovnako dôležitý je zámok. Odporúčame cylindrickú vložku bezpečnostnej triedy 3 až 4. Bezpečnostné vložka opatrená kvalitným kovaním dokáže odolať prevažnej väčšine pokusov o neoprávnené vniknutie. Vložku nemožno odvŕtať ani vytrhnúť a je odolná aj proti Bumping a planžetování, ľudovo vyháčkovaniu. Čo už, dvere ako z protiatomového krytu sú bez kvalitného zámku k ničomu, rovnako ako osemnásobný zámok z ocele určené na výrobu tankov - avšak zasadený v papundeklové doske.

 
5) Nielen dvermi žije zlodej

Nezabudnite ani na to, že ak zlyhajú dvere, šikovnému zlodeji sa ešte stále ponúkajú okná. Je otázkou sekúnd okno rozbiť - pokiaľ však nie je zamrežované alebo na sebe aspoň nemá bezpečnostné fóliu, ktorá zabráni jeho vysypanie. Hrubá sila spravidla neplatí ani na vrstvené bezpečnostné sklá alebo sklá s drôteným pletivom.

 
6) A pre istotu ...

Pred odchodom je každopádne potrebné dať váš byt poistiť. Pri uzatváraní poistenia domácnosti je potrebné správne spočítať výšku poistného plnenia, čiže hodnotu vecí, ktoré má poistenie chrániť. Poisťovne väčšinou vyžadujú cylindrickú vložku minimálne bezpečnostnej triedy 3 a osobitné požiadavky bývajú aj na dvere, zárubne a kovania. Nesmiete zabudnúť, že ak máte s bytom prepojenú garáž, musí aj tá mať kvalitný zámok - inak vám poistka nemusí byť vôbec uznána.


7) Dobrý sluha - zlý pán

Zlodeji nie sú tou najhoršou pohromou, ktorá môže opustený byt alebo dom postihnúť. Ak zostane v byte zapnutý spotrebič, môže namiesto krádeže dôjsť skôr k požiaru. Vypnutie všetkých žehličiek, sporákov a podobných je samozrejmosťou - a ak je to možné, odporúča sa vypnúť poistky, rovnako ako odpojiť televíziu od antény.


8) Aj voda býva zradná

Ak je to možné, odporúča sa aj vypnúť prívod vody do bytu a rozšíriť prípadné poistenie na vykúrenie bytu. Občas sa stane, že oproti všetkej našej snahe jednoducho praskne potrubie alebo susedovi pretečie vaňa - a na strope nám hneď vznikne krásny atlas sveta.9) Kde nič nie je, ani čert neberie

Zvýšenú pozornosť býva dobré venovať nielen samotnému bytu, ale aj prípadným spoločným priestorom, prípadne pivniciam a podobne. Všetky spoločné priestory domu by mali byť dobre osvetlené a prístupné len ostatným nájomníkom a mali by byť vypratané.
 


10) Technika je váš přítelYale Safe Home

Kľúč so zámkom už nie je jedinou ochranou opustených bytov. Stojí za zváženie, či neinvestovať aj do niektorého z množstva poplachových systémov, ktoré sú dnes výrazne dostupnejšie než predtým a vie toho viac, napríklad vás i informovať o prípadnom narušiteľmi SMS správou. Od veci nie je ani trezor, kde môžete schovať všetko dôležité - listiny, šperky, drahšie elektroniku alebo peniaze.