Rady a inšpirácie

Vyberáme cylindrickú vložku

Ako je známe, zlodeji nikdy nespí. Ako zaručiť, aby k vám neprišla Nezvaná návšteva? Výber bezpečnostnej vložky do dverí je zásadné, a napriek tomu často zanedbávaná súčasť zariaďovaní bytu. Pripravili sme pre Vás niekoľko stručných odporúčaní, ako neurobiť v otázke zabezpečenia chybu.

1. Zvoľte vhodnú bezpečnostnú třídue998e5235692ac0cd265ca103c7c39bc

Každý zámok určuje hlavne jedna vec, a to jeho bezpečnostná trieda. Tá sa môže pohybovať od stupňa 1, teda najnižšieho zabezpečenia, až do stupňa 4, ktorý je vyhradený takmer nedobytným "tvrďákům". Triedy sú od seba farebne odlíšené a bývajú vyznačenej aj na obale vložky. Všeobecne platí, že na zabezpečenie vchodových dverí do domu či bytu by ste si mali zaobstarať minimálne triedu 3.

2. Berte ohľad na typ dverí

Je holým nezmyslom zhotovovať do nových, krásnych dverí za desaťtisíce obyčajnú "dvojku", rovnako tak ako zaobstarávať presklené dvere nedobytnú štvorkou - tu sa zlodej zrejme sa zámkom párať nebude a zvolí skôr likvidáciu skla. Od triedy 1 nemožno očakávať príliš vysokú bezpečnosť, hodí sa skôr do rôznych provizórnych a dočasných dverí, napríklad pri stavbe či rekonštrukcii.

3. Vezmite do úvahy nároky poisťovne

Okrem dobrého pocitu plní bezpečnostná trieda dverí ešte jednu dôležitú funkciu - určuje, za akých podmienok (a či vôbec) prípadné škody preplatí poisťovňa. Podmienky sa ústav od ústavu líšia, ale platí, že poisťovňa berie dvere ako celok - teda neprihliada len k typu vložky, ale aj k samotným dverám a ku kovania. Celý systém má potom takú bezpečnostnú triedu ako jeho najslabší článok. Podobne potom vníma stavbu ako celok - ak sa k vám zlodej vláme cez otvorené okno alebo obyčajný visiaci zámok na dverách garáže, nepreplatí tiež nič.

4. Zuby, alebo jamky? Je to fuk

Ohľadom typu vložky panuje ešte jeden rozšírený mýtus - že kľúče s jamkami sú bezpečnejšie než klasické "zubaté". Tak tomu ale nie je, vložky oboch typov sú bezpečné úplne rovnako. Je to len otázka konštrukčného riešenia a umiestnenia stavítok vo vložke, v podstate dizajnový rozdiel.

5. Zabráňte kopírovanie kľúčov

Akonáhle je vložka nainštalovaná, nie je ešte zďaleka vyhraté. Dôležité totiž je aj to, ako sa postaráte o svoje kľúče. Na kopírovanie a kradnutie kľúčov je dnes celá rada trikov. S nadsádzkou sa dá povedať, že akonáhle dáte kľúč z ruky, môžete sa s ním rozlúčiť. Kopírovanie kľúčov možno zamedziť napríklad pomocou bezpečnostnej karty, ktorou disponuje väčšina vložiek od tretej triedy výše.Bez tejto karty vám zámočník za žiadnych okolností nesmie kópiu kľúča vytvořit.Polotovary na tieto kópie navyše dostávajú len licencovaní zámočníci a ich výroba podlieha veľmi prísnej evidencii. Dá sa povedať, že vedia o každom vyrezané kľúči. To, že by niekto získal kópiu vášho kľúča bez príslušnej karty, je tak prakticky vylúčené.

6. Dajte si pozor na materiál, z ktorých vám kľúča vyrobí

A keď už ide o kópie kľúčov - aj tu je na mieste opatrnosť. Hociktorý zámočníci je totiž vytvára z nelicencovaných polotovarov, ktoré sú z menej kvalitných zliatin než originálne kľúča. Takýto výrobok sa potom ľahko môže vo vložke zlomiť, nehľadiac na to, že jeho použitím vložke spravidla okamžite končí záruka - a vzhľadom na to, že neoriginálne kľúče poškodzujú vnútorný mechanizmus vložky, môže sa stať, že jedného dňa dvere jednoducho neodomknete, môže zánik záruky naozaj zamrzet.

7. A niečo navíc

Pri výbere cylindrické vložky sa oplatí premýšľať dopredu. Strácate často kľúče alebo si občas zabuchnete kľúče v zámku? Cylindrické vložky FAB majú aj doplnkové funkcie, ktoré Vám pomôžu predchádzať situáciám, kedy musí pomôcť zámočník. Napríklad funkcia prestupové spojky umožní odomknúť cylindrickú vložku aj v prípade, keď je zabuchnutiu a z druhej strany zámku je zastrčený kľúč. Funkcia 2v1 zase ušetrí peniaze za nákup novej vložky v prípade, keď stratíte alebo Vám ukradnú kľúče od vchodových dverí. Doplnkové funkcie sú štandardne dostupné u vložiek FAB 2000, funkciu prestupové spojky možno doinštalovať aj do vložiek FAB200 a FAB1000.

 

Neváhajte a objednajte si novú cylindrickú vložku už teraz v našom eshope!