Rady a inšpirácie

Měli jste na mysli: Opuštěné chaty vábí zloděje. Zatneme jim tipec Opustené chaty vábi zlodeja. Zatnite im tipec

Chaty, chalupy a letné sídla - to sú jedny z najobľúbenejších cieľov zlodejov, najmä teraz, keď leto končí a zlodeji majú takmer istotu, že ho nečaká nepríjemné prekvapenie v podobe právoplatného majiteľa. Nenechavcom možno ale v "návštevách" zabrániť - alebo im aspoň riadne strpčiť život. Ak by ľudia viac dbali na zabezpečenie svojich chat, možno by sa znížil aj počet vlámaní do nich. Ten dosiahol podľa policajných štatistík za celý rok 2013 čísla 4 841 - to je, ako keby zlodeji vybrali niečo cez trinásť chatiek denne.

"Opevnenie" chaty so sebou samozrejme prináša nutnosť určitých investícií, na druhú stranu vám ale môže uchrániť ako majetok, tak psychickú pohodu a pocit bezpečia. Môže sa jednať rádovo o tisíce, u náročnejších pár desiatok tisíc korún, ale takto zhotovené bezpečnostné prvky vám nejakú dobu vydrží.

Hlavné sú dvere

Investujte do kvalitných, pevných bezpečnostných dverí, ktoré sú spravidla prvým, na čo sa zlodeji zameria a ideálne tým, na čom si vylámu pakľúče. Ako dvere, tak kovania a cylindrická vložka v nich by mali mať príslušnú certifikáciu a zodpovedať minimálne 3. bezpečnostnej triede. Takéto dvere sú nielen odolné proti vysadeniu, ale ich vložka odolá aj pokusom o odvŕtaniu, planžetování alebo bumping. Tretí triedu bezpečnosti navyše vyžadujú poisťovne. Aj zárubne by mali byť tak pevné, aby nešli roztiahnuť, a dvere by sa mali otvárať dovnútra, aby zlodej nemal prístup k pántom.

Psychologická vojna

Pevné dvere navyše môžu zlodejov odradiť, lebo usúdi, že by s nimi mal veľa práce. Podobný zastrašujúce efekt máva vysoký plot, cez ktorý sa zle uteká s lupom.

Cesta najmenšieho odporu

Dôkladné zabezpečenie si teda zaslúži aj okná, lebo nie je nič jednoduchšie, ako jedno z nich rozbiť kameňom a poslúžiť si celým obsahom chaty. Možností je niekoľko - napríklad pevné, uzamykateľné okenice alebo mreže, ideálne na vnútornej strane. Ak vám vadí skazený výhľad, možno použiť takzvané nožnicové mreže, ktoré možno vyťahovať a sťahovať, prípadne bezpečnostné fólie, ktorá zabraňuje vysypaniu rozbitého skla.

Nenahrávejte na zlodejom


K chatám a chalupám tradične patrí šopa s najrôznejším náradím. Aj tá by mala mať pevné dvere, zaistené kvalitným zámkom. Práve v kôlňach a dielňach totiž zlodej môže objaviť ďalšie náradie, ktorým môže škodiť a ničiť, nehovoriac o ľahko zpeněžitelných strojoch typu motorovej píly alebo kosačky. Ponúka sa využiť visiace zámky vyšších radov, ktoré sú bežnými prostriedkami len ťažko poškoditeľné. Samozrejme je potom dôležitá aj kvalitná a dobre uchytená petlice. Zámky s petlicami sa už predávajú ako komplet a dobrý zámočník vám rád poradí, ako na to.

 
Elektronika je váš priateľ

Od čias závor a petlíc technika predsa len pokročila. Na svoju chatu tak môžete nainštalovať aj elektronické poplašné zariadenia, ktorá v prípade narušenia spustí alarm, pošlú vám SMS správu alebo rovno upozorní bezpečnostnú službu, ak sú napojené na pult centrálnej ochrany.