Rady a inšpirácie

Ako zabezpečiť byt seniorov pred zlodejmi a podvodníkmi

Seniori patrí k jednej z najzraniteľnejších skupín v súvislosti s majetkovou trestnou činnosťou a podvody. Sú dôverčiví, žijú osamotene, často s nejakým hendikepom. Ako zabezpečiť seniorov - teda naše rodičia a starí rodičia, aby sa ich domov nestal ľahkým terčom útoku zlodeja či podvodníka? Na čo je pripraviť a čo im poradiť v ošemetných situáciách, do ktorých sa môžu dostať? V tomto článku nájdete praktické riešenia, ktoré pomôžu zabezpečiť Vaše najbližšie.

 
1. Praktická je vložka s prestupovú spojkou

Starším rodičom je dobré zaobstarať do dverí cylindrickú vložku s prestupovú spojkou. Tá vám totiž zaručí, že dvere odomknete aj v prípade, keď je z druhej strany zasunutý kľúč. A to sa práve v prípade starších ľudí často deje - sú zvyknutí nechávať kľúč v zámke, ale zvonenie nepočuje, takže sa k nim nemáte ako dostať. Prestupová spojka tento problém vyrieši.


2. Bezpečnosť zvýši prídavný zámok

Zvážte aj obstaranie prídavného zámku, ktorý nedobytnosť dverí samozrejme zvýši. Zámok si môžete nechať zjednotiť s kľúčom od hlavného zámku a odomykať je jedným kľúčom, takže ani nie je potreba navyšovať počet kľúčov.

3. Náhradný kľúč majte pri sebe

Náhradný kľúč majte vždy niekto z rodiny pri sebe, nech nemusíte v prípade akýchkoľvek problémov - straty, zabuchnutiu kľúčov apod. - hneď volať zámočníka. Vyhnete sa tak aj zbytočným finančným výdavkom.


4. Zamknúť, zamykať, zamykať

Neustále svojim rodičom a starým rodičom opakujte, nech sa zamykajú. Ak nemáte zamknuté, zlodej sa k vám dostane v priebehu pár sekúnd a je mu jedno, či ste doma alebo nie. V tej chvíli vám nepomôžu ani ten najlepší bezpečnostné dvere, ani ten najlepší cylindrická vložka. Veľa ľudí si navyše myslí, že stačí, keď majú kľúč len zastrčený v zámku. To sa však veľmi pletú. Kľúč z jednej strany len zabraňuje zasunutí kľúča z tej druhej. Zlodej sa však s kľúčom neobťažuje, má iné nástroje.


5. Ochranná karta zamedzí kopírovanie kľúčov

df3dcd1e6307e130538453695947bade Bezpečnostná karta Seniorom je dobré zaobstarať cylindrickú vložku a kľúče s bezpečnostnou kartou. Tá totiž nedovolí kopírovanie kľúča, ak sa dotyčný touto kartou nepreukáže. Nikdy neviete, komu vaša babička kľúče požičia, prípadne komu bude chcieť prirobiť vlastné. Takto budete mať kontrolu nad kópiami kľúčov vy.
 

6. V prípade straty kľúča volať niekomu z rodiny

Naučte svoje rodičia či starí rodičia, aby v okamihu, keď svoje kľúče začnú postrádať, zavolali najprv vám. Rodičia nás často nechcú obťažovať a radšej beží za domovníkom, ale v tomto prípade je to to najlepšie riešenie zo všetkých. Ak kľúče nenájdeme a nikto pri sebe nemá náhradný, je potreba privolať certifikovaného zámočníka - napr. Servisné partnermi FAB. A potom okamžite vymeniť cylindrickú vložku, aj keď pokušenie nechať všetko, ako je, býva veľké. Nikdy ale neviete, kde stratené kľúče skončili.


7. Pozor na podomových predajcov

Seniori sú tiež najviac ohrozenou skupinou, pokiaľ ide o podomový predaj. Je potreba je dôrazne a opakovane varovať, aby si od podomových predajcov nič nekupovali ani neobjednávali. Podomový predaj sa totiž nevyhýba ani sortimentu zámkov a je veľmi nebezpečný. Nejde len o to, že vám taký "predajca" ponúka vo veľkej väčšine nekvalitný a predražený výrobok, ale aj o to, že nikdy neviete, či si nejaký ten kľúč zo sady nenechá a potom nepríde váš byt navštíviť ešte raz - tentoraz s úplne iným zámerom.


8. Digitálne kukátko odhalí všetko

Veľmi praktickým riešením práve pre starších ľudí môže byť digitálne kukátko, ktoré je vybavené malým displejom, na ktorom možno dianie za dverami pohodlne sledovať. Výhodou oproti bežnému dvernému priezorníku je hlavne to, že malá obrazovka môže byť umiestnená kdekoľvek na dverách, tak aby na ňu užívateľ pohodlne videl - čo je ideálne riešenie predovšetkým pre ľudí majúci problém s pohyblivosťou. Naviac je na obrazovke vidieť ďaleko viac než malým dverovým kukátkom zabudovaným priamo vo dverách.


9. Každú závadu je potreba hneď hlásit

Svoje rodičia a starí rodičia by ste tiež mali naučiť, aby vám každú poruchu ihneď ohlásili. Rozbitý zámok alebo zlomený kľúč už je tá posledná fáza a tiež je tou najdrahší. A pritom vám vaši príbuzní často povedia: no vieš, ma už ten zámok hneval dlho ... Keby na problém upozornili včas, mohol sa vyriešiť rýchlejšie a lacnejšie.

 
10. Neotvárať každému, kto zazvoní

Najčastejším spôsobom olúpení seniorov priamo u nich doma je potom fiktívne odpočet elektriny, vody alebo plynu. Podvodníci môžu argumentovať aj vyplatením preplatkov. Je však dobré vedieť, že títo pracovníci žiadnu hotovosťou nedisponujú, a navyše sa musí preukázať služobným preukazom. Odpočty sú navyše pravidelné a avizované vždy vopred. Upozornite teda svojich rodičov alebo prarodičov, nech neotvárajú na každej zazvonenie.