Rady a inšpirácie

Poznáte výhody originálnych kľúčov FAB?

Určite ste sa dostali do situácie, kedy ste od svojho zámku potrebovali prirobiť náhradné kľúče. Kópiu kľúčov vám v dnešnej dobe urobia pomaly na každom rohu - v každom zámočníctvo, železiarstve alebo obchodnom centre vo vašom okolí. A stalo sa vám niekedy, že sa váš novo vyrezaný kľúč zlomil v zámku alebo že zámok nešiel novým kľúčom vôbec odomknúť? Problémom sú kópie kľúčov vyrezané na neoriginálnych polotovaroch, ktoré môžu poškodiť cylindrickú vložku a poskytnúť tak výhodu zlodejom, ktorí si robia zálusk na majetok za vašimi dverami. V nasledujúcom článku vám poradíme, ako týmto situáciám predchádzať a na čo si pri robení kópií kľúčov dávať pozor.

Na čo si dávať pozor?

1. Na šírke záleží
Univerzálny polotovary kľúčov majú pasovať do rôznych typov vložiek a visiacich zámkov, preto je ich výrobcovia robia tenšie, než sú kľúče, ktoré zákazník zakúpil k pôvodnej vložke. Vďaka minimálnej šírke sú kľúče krehké, majú tendenciu sa viac lámať a niekedy sa vďaka svojej šírke v zámku zasekávajú a poriadne do vložky nepasujú. Dôležité pravidlo teda znie - na šírke záleží a pri kúpe originálneho kľúča s logom FAB máte istotu, že kľúč je určený pre váš zámok FAB a má preto zodpovedajúce parametre.

2. Zlomený kľúč a pohotovostný výjazd zámočníka
Zlomiť kľúč v zámke je otázka okamihu, odstrániť následky väčšinou trvá pár hodín a vo väčšine prípadov to vyžaduje zásah odborníka. Pohotovostná výjazd zámočníka vás potom vyjde v lepšom prípade na niekoľko sto, inokedy na niekoľko tisíc korún. Originálne kľúče a polotovary FAB sú vyrobené z kvalitnej mosadze s vysokým podielom olova, kdežto u ich kópie je zliatina ochudobnená alebo je priamo vyrobená z ocele, ktorá je tvrdá a poškodzuje vložku. Nekvalitné materiál sa rýchlejšie opotrebováva a zlomiť taký kľúč v zámke nie je problém ani pre najmenšie deti.

3. Nepripravte sa zbytočne o záruku
V okamihu, keď použijete kľúče vyrezané na neoriginálnym polotovaru, strácate nárok na záruku. V prípade reklamácie sa potom svojich práv budete odvolávať márne. Preto u svojich zámočníkov požadujte originál!

4. Nedávajte príležitosť zlodejom
Neoriginálne kľúč môže niekedy narobiť peknú neplechu, aj keď to nie je na prvý pohľad vidieť. Kľúč vyrezaný na neoriginálnym polotovaru odomyká a zamyká, rovnako ako kľúč s logom FAB, ale pri každom odomknutí a zamknutí sa poškodzuje vnútorný mechanizmus cylindrické vložky. Neoriginálne kľúče obrusujú vnútorné stavítka a bubienok a takto poškodená vložka nepredstavuje pre zlodeja žiadnu veľkú prekážku. Chráňte sa používaním originálnych kľúčov.

5. Originál je len jeden

A ako teda spoznáte originálne polotovar? Originálne polotovar kľú
če FAB ľahko rozlíšite od ostatných vďaka jedinečnému logu FAB. Vďaka tomuto logu máte istotu, že kľúč naozaj pasuje do vašej vložky a predchádzate nechceným problémom. Pri robení kópie kľúča preto zvážte, kde si kľúč nechať vyrezať. Nie v každom zámočníctvo majú originálne polotovary, ale istotu obstaranie originálnych kľúčov FAB máte u všetkých Servisných partnerov a Servisných centier FAB.