Rady a inšpirácie

Môj dom, môj hrad aneb stôp zlodejom

Môj dom, môj hrad aneb stôp zlodejom

Či už bývanie máme alebo ešte len staviame či kupujeme byt, všetci určite riešime zásadnú otázku: Ako svoj domov zabezpečiť pred nevítanými návštevníkmi - zlodeji. Najdôležitejšie a taky najohrozenejšie je samozrejme hlavný vstup do nehnuteľnosti - dvere a všetko, čo k nim patrí. Prinášame vám stručné zhrnutie toho najdôležitejšieho.

Svätá trojica: dvere, zámok, kovanie

Kvalitný zámok v obyčajných dverách alebo bezpečnostné dvere s dlhoročným zámkom a kovaním sú kombináciou, ktorú zvládne každý zlodej. Dvere a zámok v nich sú prvú obrannú hradbou, ktorá zlodeji stojí v ceste. Rozhodne sa neoplatí na ňom šetriť. Pre jednoduchú orientáciu sú všetky tieto prvky označené bezpečnostné triedou. Vyberať by ste mali najmenej stupeň tri alebo štyri.


Dvere

Kvalitné bezpečnostné dvere majú mať vždy oceľovú konštrukciu i rám a sú celoplošne pancierované. Sústrediť by ste sa ale mali aj na počet aktívnych i pasívnych istiacich bodov. Samozrejme také dvere tiež niečo váži. Preto je potrebné k nim vybrať adekvátnej zárubne zaliate betónom a ukotvené po celom obvode steny so zosilnenými dvernými závesmi.

Zámok a cylindrická vložka

Na vstupné dvere do domu alebo bytu už musíte mať cylindrickú vložku minimálne tretieho stupňa bezpečnosti. Takýto zámok je odolný proti vyvŕtanie aj vyrazeniu, nemožno vyhmatať planžetou pri postupe, ktorý je ľudovo známy ako vyháčkovaniu a odolný je i proti takzvanému bumping. Bezpečná cylindrická vložka by mala mať aj bezpečnostné kartu, bez ktorej nie je možné vyrobiť ďalší kľúč, čo poskytuje právnu ochranu kľúča proti neoprávnenému kopírovaniu. Samozrejme záleží tiež na montáži - vždy ju zverte odborníkom.

kovanie

Jeho hlavné funkcie je jasná: ochrániť cylindrickú vložku a mechanizmus zadlabovacieho zámku proti násilnému prekonaniu. Kovanie je uchytené do dverné konštrukcie špeciálnymi pevnými skrutkami a malo by byť opatrené bezpečnostnými prvkami, ktoré sťažujú vytrhnutiu, vylomenie či vyvŕtanie vložky. Podľa platnej európskej normy sú tieto výrobky certifikované do bezpečnostných tried 1 až 4. Hlavnou parametrom je mechanická odolnosť proti páčenie, sekanie, rezanie, vŕtanie. Dbajte tiež na materiál. Malo by sa jednať o vysokopevnostnej zliatinu ocele so zvýšenou odolnosťou povrchu kalením. U ostatných materiálov, ako mosadz alebo hliník, sa ťažko môžeme baviť o naozajstné bezpečnosti.

 

Niečo navyše: kukátka, závory a prídavné zámky

Ak si chcete byť skutočne istí, že ste pre zabezpečenie svojho bývania urobili maximum, môžete využiť i ďalších možností. Ponúka sa prídavné zámky či závory, ale podceňovať by ste nemali ani bezpečnostné kukátka, ktorá dnes ponúka oveľa viac než len identifikáciu toho, kto stojí za dverami. Napríklad značka YALE od spoločnosti ASSA ABLOY ponúka digitálny kukátko, ktoré pohyb za dverami i nahráva a automaticky ukladá obraz s časom a dátumom na SD kartu. Naviac má kukátko aj nočný režim, kedy vďaka infračervené kamere vidíte kto je za dverami aj keď je vonku úplná tma. Toto kukátko má zorný uhol 110 stupňov, takže sa vám návštevník predo dvermi len tak neschová. Inštalácia takéhoto kukátka je pritom veľmi jednoduchá, je vhodné do štandardného otvoru na bežná kukátka.Standard

Do nových výšin posunie odolnosť dverí i bezpečnostné závora. Jedná sa o jednoduchý mechanizmus, kedy okrem vložky bráni v otvorení dverí aj masívny kus ocele, ktorý zaberá celú šírku dverí - zabraňuje tak nielen otvorenie dverí, ale prakticky znemožňuje aj ich vysadenie z pántov. Princíp je vlastne podobný tomu, aký sa používa už od nepamäti, rozdielom je akurát možnosť celý mechanizmus ovládať jednoduchým otočením kľúča a ozubené kolesá sa postarajú o zvyšok. Súčasťou závory býva zámok tretej bezpečnostnej triedy. Závory sa dodávajú pre dvere so šírkou 80 aj 90 centimetrov a v rade povrchových úprav, ich montáž je navyše relatívne jednoduchá a možno ju zvládnuť svojpomocne.

Menej je niekedy viac, ale u zámkov to neplatí. K hlavnému zámku vo vyššej bezpečnostnej triede je možné ešte pridať druhý, prídavný zámok. Kým zvonku vyzerá jednoducho ako druhá kľúčová dierka a rovnako sa aj chová, zvnútra z dverí vyčnieva a je opatrený prostým otočným "gombíkom" - možno ho tak jednoducho ovládať aj bez kľúča. V kombinácii s bezpečnostným retiazkou sa tak uplatnia aj vo chvíli, keď sa chceme presvedčiť o dobrých úmysloch prípadných návštevníkov. Prídavný zámok sa inštaluje obdobne ako zámok hlavné a väčšina z nich už obsahuje podobné vychytávky proti odvŕtaniu a vyrazeniu.