Rady a inšpirácie

Ako sa chrániť pri strate kľúča

S tou situáciou sa už stretol takmer každý z nás. Strata kľúča. Či už o kľúče od vášho bytu alebo domu prídete kvôli krádeži, deravej taške, nepozorným deťom alebo vlastnou roztržitosťou, je táto situácia nepríjemná a vyvoláva otázku, či by ste si nemali vymeniť zámku. Do podobnej situácie sú stavaní i prenajímatelia nehnuteľností meniaci podnájomníkov, majitelia firiem prepožičiavajúci kľúče zamestnancom či ľudia, ktorí požičali kľúče od svojho obydlia napríklad remeselníkom pri jeho rekonštrukcii. Vo väčšine prípadov nestojí za to riskovať riziko krádeže. To môže byť navyše o to nepríjemnejšie, že pri vlámaní bez známok stôp násilného vniknutia je takmer nemožné uplatniť poistenie. Najčastejším riešením je preto výmena cylindrickej vložky. Existujú aj iné a vo výsledku lacnejšie varianty, ktoré vás od výmeny cylindrickej vložky môžu uchrániť.

Súprava 2 v 1

Vhodným riešením pre domácnosti je súprava 2 v 1. V okamihu, keď by ste inak menili cylindrickú vložku, vám dáva druhú šancu. Pri zakúpení tohto typu vložky dostanete dve súpravy rôznych kľúčov, pričom funkčná je najprv iba jedna. Po strate kľúča z prvej „funkčnej“ série je možné jednoducho zasunutím kľúča z druhej súpravy zmeniť nastavenie vložky. Potom môžete používať iba druhú súpravu kľúčov. Táto zmena je nevratná a kľúče z prvej súpravy sú od okamihu preprogramovania vložky nepoužiteľné. Vďaka tomu vás nemusia trápiť myšlienky, že sa jeden z nich napríklad skrýva v nepovolaných rukách.  Súprava 2 v 1 ponúka vo výsledku lacné a predovšetkým jednoduché riešenie potenciálne nebezpečnej situácie, ktoré zvládne skutočne každý i bez akéhokoľvek technického nadania. 

Kľúče s bezpečnostnou kartou

Kľúče s bezpečnostnou kartou poskytujú kontrolu nad tvorbou ich duplikátov. Nový kľúč môžete dať vyrezať iba s bezpečnostnou kartou (nepotrebujete kľúč), ale bez jej predloženia žiadny zámočník kópiu kľúča neurobí. Samozrejme, pri strate kľúča je tento druh ochrany nedostatočný, zámka sa dá otvoriť i jedným strateným kľúčom, prípadný zlodej nemusí robiť kópie. Daný systém sa však hodí v prípade ďalších uvedených prípadov.

a0ed87d91d7639ebcbca9a18c8fe5803 Ilustračný obrázok: Bezpečnostná karta

Pri rozsiahlych rekonštrukciách či pri stavbách nových domov je odporučeným riešením mať lacnú „stavebnú“ cylindrickú vložku s tým, že po dokončení prác a nasťahovaní do nehnuteľnosti sa vymení za vložku tretej či štvrtej bezpečnostnej triedy, vhodnejšiu pre vstupné dvere. Bohužiaľ niekedy nastanú situácie, keď poskytnete cudziemu človeku kľúče i v zabývanom domove. Keď máte kľúč s bezpečnostnou kartou, nemusíte mať strach z toho, že si dotyčná osoba urobí kópiu do zásoby. Kľúč s bezpečnostnou kartou využijú rovnako i majitelia firiem meniaci zamestnancov a krátkodobí či dlhodobí prenajímatelia nehnuteľností, ktorí potom nemusia s každým novým podnájomcom či hosťom meniť kľúč.

Fungovanie tohto systému je závislé od ľudského faktora, a preto nie je možné zaručiť jeho stopercentnú spoľahlivosť. Je však výrazne účinnejšie, ako si väčšina ľudí myslí. Duplikáty patentovaných kľúčov môžu vytvárať iba autorizovaní zámočníci.  A tí majú skutočnú motiváciu nerobiť kópie kľúčov bez správnej bezpečnostnej karty. Pokiaľ by sa taký prečin zistil, mohli by o svoju autorizáciu prísť.

FAB +CLIQ         

  Screen Shot 2014-04-08 at 11.53.44

FAB +CLIQ je najvyspelejším z ponúkaných riešení. Táto nová technológia robí profil kľúča nepodstatný. To, či držiteľ konkrétneho kľúča odomkne zámku, určujete s pomocou elektronického softvéru. Práva môžete nastavovať podľa vášho uváženia, hoci len na každý štvrtok od 18. do 21. hodiny, kedy k vám chodí upratovačka.  V prípade osadenia viacerých zámkových vložiek FAB +CLIQ môžete samozrejme spravovať prístupy do jednotlivých miestností. Navyše máte prehľad o tom, kedy konkrétny kľúč dvere otvoril.

Výhodou je i to, že nie je nutné riešiť prepojenie elektrickej siete so zámkovou vložkou. Všetok nutný zdroj elektriny je obstaraný malou batériou, ktorá je umiestnená v kľúči. Ide pritom o bežný typ batérie používaný v hodinkách, ktorý sa nemusí meniť roky. Systém FAB +CLIQ ponúka pohodlnosť a variabilitu „kartových systémov“ známych zo sídiel veľkých spoločností za zlomok ceny, ktorá umožňuje použitie i v menších firmách. Uplatnenie nájde tiež v nehnuteľnostiach fyzických osôb, do ktorých má prístup viac ľudí. 

Predovšetkým vo firmách prináša FAB +CLIQ časové a finančné úspory. Vďaka variabilite tohto systému je možné prideľovať či odoberať práva pri kľúčoch konkrétnych zamestnancov podľa situácie a ich povinností. Časté vybavovanie ďalších kľúčov a skúšanie, ktoré z „veľkého zväzku zásob“ fungujú na akú zámku, už nie je potrebné. Pokiaľ sa nezhodnete so zamestnancom, nemusíte sa báť, že by vám v budúcnosti mohol uškodiť. Aj keby si kľúč ponechal, alebo si obstaral jeho kópiu, bez pridelených práv zámku neotvorí. Softvér zaznamenáva históriu otvorenia pri jednotlivých kľúčoch. Keď dôjde k strate na vašom majetku, máte možnosť zistiť, kto je za to zodpovedný. História príchodov a odchodov zamestnancov sa navyše môže hodiť i v iných prípadoch.