Rady a inšpirácie

Filtrovať podľa:

Systém generálneho kľúča

Pokiaľ chcete mať kontrolu nad prístupy do miestností vo vašej firme, správnym riešením je systém generálneho kľúča. Tento zabezpečovací systém je vhodný pre väčšie objekty, administratívne alebo kancelárske priestory.

Čítajte ďalej »

Inšpirácie


Majte svoje kľúče pod kontrolou s kľúčovým kabinetom Traka 21

Čo Traka 21 je? Taká nenápadná skrinka, a koľko toho vie! Zoznámte sa s kľúčovým kabinetom Traka 21, ktorý vám vyrieši starosti s firemnými kľúčmi.

Čítajte ďalej »

Inšpirácie


Ako zabezpečiť byt či dom pred odchodom na dovolenku?

Blíži sa letné mesiace, kedy mnoho z nás odchádza za rekreáciou do teplých krajín. Okrem poloprázdnych miest a sprintující termínov v kanceláriách to však znamená aj žatvy pre tých, ktorí si radi berú veci bez dovolenia. Policajné štatistiky potvrdzujú, že počas letných prázdnin sa počet vlámaní do bytov a domov každoročne zvyšuje. Pripravili sme preto desatoro, ktoré je určené pre všetkých, ktorí chcú pred odchodom za odpočinkom svoje obydlie dôkladne opevniť, a vyhnúť sa tak po návrate nepríjemnému prekvapeniu.

Čítajte ďalej »

Inšpirácie


Vyberáme cylindrickú vložku

Ako je známe, zlodeji nikdy nespí. Ako zaručiť, aby k vám neprišla Nezvaná návšteva? Výber bezpečnostnej vložky do dverí je zásadné, a napriek tomu často zanedbávaná súčasť zariaďovaní bytu. Pripravili sme pre Vás niekoľko stručných odporúčaní, ako neurobiť v otázke zabezpečenia chybu.

Čítajte ďalej »

Inšpirácie


Nechajte si skontrolovať kľúče u profesionálov

Viete, ako máte zabezpečený vchod do bytu či domu? Premýšľali ste niekedy nad tým, či vložka vo vašich dverách dostatočne ochráni majetok za dverami? A či vôbec vyhovuje požiadavkám poisťovne? Väčšina ľudí začne zabezpečenie dverí riešiť vo chvíli, keď už je neskoro. Pritom vo väčšine prípadov odolná cylindrická vložka zlodeja odradí.

Čítajte ďalej »

Inšpirácie


Neotváraj vlkovi! Aneb kedy dieťaťu zveriť kľúče

Možno aj za vami príde koncom augusta váš malý školák s otázkou, či by už nemohol chodiť zo školy domov sám. Alebo o tom uvažujete vy, pretože ste v práci dlhšie, než má otvorené družina, a babičky sú ďaleko. Tak či tak je prvý vlastný kľúč od domu a náhle nadobudnuté voľnosť pre školáka nejspíš vítanou zmenou a dobrodružstvom, pre rodičov možno spočiatku pekný stres. Na čo si dať pozor? Máme pre vás niekoľko praktických tipov.

Čítajte ďalej »

Inšpirácie


Měli jste na mysli: Opuštěné chaty vábí zloděje. Zatneme jim tipec Opustené chaty vábi zlodeja. Zatnite im tipec

Chaty, chalupy a letné sídla - to sú jedny z najobľúbenejších cieľov zlodejov, najmä teraz, keď leto končí a zlodeji majú takmer istotu, že ho nečaká nepríjemné prekvapenie v podobe právoplatného majiteľa. "Opevnenie" chaty so sebou samozrejme prináša nutnosť určitých investícií, na druhú stranu vám ale môže uchrániť ako majetok, tak psychickú pohodu a pocit bezpečia. Pozrite sa na súhrn toho najdôležitejšieho, ako sa chrániť pred nezvanými návštevníkmi.

Čítajte ďalej »

Inšpirácie


Ako sa chrániť pri strate kľúča

S tou situáciou sa už stretol takmer každý z nás. Strata kľúča. Či už o kľúče od vášho bytu alebo domu prídete kvôli krádeži, deravej taške, nepozorným deťom alebo vlastnou roztržitosťou, je táto situácia nepríjemná a vyvoláva otázku, či by ste si nemali vymeniť zámku. Do podobnej situácie sú stavaní i prenajímatelia nehnuteľností meniaci podnájomníkov, majitelia firiem prepožičiavajúci kľúče zamestnancom či ľudia, ktorí požičali kľúče od svojho obydlia napríklad remeselníkom pri jeho rekonštrukcii.

Čítajte ďalej »

Inšpirácie


Ako zabezpečiť byt seniorov pred zlodejmi a podvodníkmi

Seniori patrí k jednej z najzraniteľnejších skupín v súvislosti s majetkovou trestnou činnosťou a podvody. dôverčiví, žijú osamotene, často s nejakým hendikepom. Ako zabezpečiť seniorov - teda naše rodičia a starí rodičia, aby sa ich domov nestal ľahkým terčom útoku zlodeja či podvodníka? Na čo je pripraviť a čo im poradiť v ošemetných situáciách, do ktorých sa môžu dostať? V tomto článku nájdete praktické riešenia, ktoré pomôžu zabezpečiť Vaše najbližšie.

Čítajte ďalej »

Inšpirácie


Poznáte výhody originálnych kľúčov FAB?

Určite ste sa dostali do situácie, kedy ste od svojho zámku potrebovali prirobiť náhradné kľúče. Kópiu kľúčov vám v dnešnej dobe urobia pomaly na každom rohu - v každom zámočníctvo, železiarstve alebo obchodnom centre vo vašom okolí. A stalo sa vám niekedy, že sa váš novo vyrezaný kľúč zlomil v zámku alebo že zámok nešiel novým kľúčom vôbec odomknúť? V nasledujúcom článku vám poradíme, ako týmto situáciám predchádzať a na čo si pri robení kópií kľúčov dávať pozor.

Čítajte ďalej »

Inšpirácie


Môj dom, môj hrad aneb stôp zlodejom

Či už bývanie máme alebo ešte len staviame či kupujeme byt, všetci určite riešime zásadnú otázku: Ako svoj domov zabezpečiť pred nevítanými návštevníkmi - zlodeji. Najdôležitejšie a taky najohrozenejšie je samozrejme hlavný vstup do nehnuteľnosti - dvere a všetko, čo k nim patrí. Prinášame vám stručné zhrnutie toho najdôležitejšieho.

Čítajte ďalej »

Inšpirácie


Ako správne zabezpečiť nehnuteľnosť

Staviate nový dom, sťahujete sa do nového bytu alebo meníte sídlo firmy? Vo všetkých týchto prípadoch potrebujete myslieť na zabezpečenie nehnuteľnosti. Klasickým problémom je, že väčšina ľudí sa uspokojí s dočasným riešením a potom ho už nemení, kým nie je konfrontovaná s negatívnou skúsenosťou. Riešiť vyššiu mieru zabezpečenia až potom, čo vás vykradli, je pritom rovnako prezieravé, ako si dohodnúť poistenie potom, čo u vás horelo. Tento text objasňuje, na čo by ste sa mali pri riešení zabezpečenia nehnuteľnosti zamerať.

Čítajte ďalej »

Inšpirácie


Pyramída bezpečnosti – ideálny pomocník pre výber vhodného produktu

Máte pocit, že je ťažké vybrať si medzi všetkými výrobkami ten najvhodnejší? Že je ťažké zvoliť ten naozaj bezpečný? Že je ťažké sa zorientovať v bezpečnostných triedach? Ak áno, práve vám je určená Pyramída bezpečnosti. Pyramída bezpečnosti je odborným radcom pri orientácii v škále výrobkov značky FAB poskytujúcich rôznu mieru zabezpečenia. Štyri farebne odlíšené stupne bezpečnosti reprezentujú jednotlivé bezpečnostné triedy podľa normy ČSN P ENV 1627. Tá definuje odolnosť výrobkov napr. proti odvŕtaniu, „vyhmataniu“, vytrhnutiu, hrubému násiliu, atď.

Čítajte ďalej »

Inšpirácie


Darujte pod stromček bezpečia

Vianočný čas sa neúprosne blíži a spolu s ním aj uvažovanie, čím tento rok potešiť svojich blízkych. Ešte než sa začnete vážne zaoberať ponožkami, župany a parfumy, pokúste načerpať inšpiráciu na eshopu FAB.

Čítajte ďalej »

Inšpirácie


FAB +CLIQ – flexibilný uzamykací systém

Tú filmovú scénu poznáte všetci. Stačí len okamih, profil kľúča sa otlačí do vosku a na obzore je nezákonné vniknutie do objektu. Väčšinou však majú príbehy s rovnakým koncom priebeh, ktorý špionážny thriller nepripomína. Do firiem a svojich obydlí dávame sem-tam kľúče ľuďom, pri ktorých by sme si to neskôr rozmysleli. Môžu medzi nimi byť zamestnanci, upratovačky, remeselníci, pani na stráženie detí i ľudia, ktorým ste vašu nehnuteľnosť krátkodobo prenajali. V prípade vzájomnej nezhody i bez nej majú spravidla dosť času, aby si obstarali kópiu kľúča a uškodili hoci aj po dlhšom čase, keď už nemôžu tak ľahko vzbudiť podozrenie. A niekedy jednoducho len chceme regulovať vstup do jednotlivých miestností v rámci budovy.

Čítajte ďalej »

Inšpirácie


Ako zabrániť neoprávnenému kopírovaniu kľúča?

Ak chcete zamedziť neoprávnenému kopírovaniu kľúča, obstarajte si cylindrickú vložku s bezpečnostnou kartou (FAB 1000U4 a FAB 2000). Bez tejto karty nie je možné kľúč skopírovať ani v prípade, že máte originál kľúča. Naopak, zámočník vám môže kedykoľvek vyrobiť kópiu kľúča iba po predložení bezpečnostnej karty.

Rady


Zabuchli sa mi dvere

Volajte najbližšieho zámočníka, ktorý vykonáva núdzové otváranie dverí. Ich zoznam nájdete tu.

Rady


Sú bezpečnejšie vložky na jamkový kľúč alebo na zúbkový kľúč?

Ide o odlišné technológie, ani jednu z nich nie je možné označiť za bezpečnejšiu. Pri výbere bezpečnostnej cylindrickej vložky preto venujte pozornosť úrovni jej certifikácie (prezentovanej napr. Pyramídou bezpečnosti), ktorá je pre identifikáciu bezpečnosti cylindrickej vložky rozhodujúca.

Rady


Nechcem chodiť otvárať dvere

Použite zariadenie s elektrickým odblokovaním, ktoré je možné pripojiť na domové zvončeky. Pre najlepšiu úroveň zabezpečenia odporúčame rad elektrických samozamykacích zámok FAB Bera. Ako ekonomickú alternatívu môžete použiť i rad elektrických otváračov FAB Befo.

Rady


Dvere do domu búchajú

Ak vám dvere do domu či kancelárie búchajú, odporúčame nainštalovať dverné zatvárače, ktoré majú funkciu dorazu. Táto funkcia umožňuje nastavenie plynulosti rýchlosti dovretia (nastavenie v uhle 15˚ – 0˚). Všetky dverné zatvárače ASSA ABLOY túto funkciu obsahujú.

Rady


Susedia nezamykajú vchod do bytového domu

Odporúčame použiť samozamykaciu zámku, ktorá zaistí automatické zamknutie dverí pri ich zatvorení. Samozamykacia zámka FAB Bera zaistí, že vchod je zvonku stále uzamknutý, ale zvnútra sa dá jednoducho otvoriť stlačením kľučky (paniková funkcia). Navyše je možné ho ovládať prostredníctvom domáceho telefónu. Samozamykacie zámky FAB Bera sú vyrábané v 3. bezpečnostnej triede, takže okrem samozamykacej funkcie poskytujú aj vysokú úroveň zabezpečenia proti vlámaniu. V prípade požiadavky na vzdialené otvorenie dverí použite elektricky ovládanú zámku.

Rady


Potrebujem duplikát kľúča od auta

Duplikát kľúča od auta si môžete nechať vyrobiť u týchto zámočníkov.

Rady


Ako správne zamknúť bicykel alebo motorku?

Bicykel či motorku je nutné zamknúť k niečomu, čo je pevne inštalované (stĺp, zábradlie, dopravná značka atď.). Zámkou zabezpečte rám vrátane predného kolesa a pripojte ho k pevne inštalovanému predmetu. Voľte iba zámku, ktorá má lanko alebo reťaz chránené plastovým návlekom. Ten chráni rám bicykla pred poškodením. Podľa vlastnej preferencie zvoľte reťazovú alebo lankovú zámku.

Rady


Čo je to bumping?

Bumping je nedeštruktívna metóda otvárania cylindrických vložiek pomocou špeciálneho kľúča (bump key). Nedeštruktívna preto, že na vložke nezanecháva žiadne zjavné poškodenie. Táto metóda je pri vlámaní ťažko dokázateľná a preto často dochádza k situácii, kedy poisťovne nechcú uhradiť poistné plnenie. Princípom je dynamický úder do polotovaru kľúča, ktorý je spravidla vybrúsený na univerzálnu krajnú pozíciu. Po údere sa stavítka zámkovej cylindrickej vložky môžu náhodne zoradiť, čo zaručene nefunguje vždy a nie na všetky cylindrické vložky. Táto metóda býva spravidla najúčinnejšia na staršie a používané vložky, ktoré nemajú žiadny ochranný prvok navyše. Cylindrické vložky FAB v 2., 3. a 4. bezpečnostnej triede (rady 100, 200RS, 1000U4 a 2000) sú proti tejto metóde testované a certifikované.

Rady


Chcem vymeniť bezpečnostné kovanie

Pokiaľ meníte bezpečnostné kovanie, je dôležité poznať technické parametre – rozstup (vzdialenosť medzi stredom kľučky a stredom otvoru pre cylindrickú vložku) a vyhotovenie kovania (kľučka – kľučka, guľa – kľučka). Ak máte dom či byt poistený, pamätajte na to, že bezpečnostné kovanie musí mať rovnakú bezpečnostnú triedu ako cylindrická vložka alebo samotné bezpečnostné dvere, pretože bezpečnostná trieda dverí ako celku vždy zodpovedá najnižšej bezpečnostnej triede výrobku, ktorým sú dvere osadené. V každom prípade je nutné mať kovanie a cylindrickú vložku v minimálne 3. bezpečnostnej triede (FAB 200RS, FAB 10004U, FAB 2000). Požiadavky poisťovne na úroveň zabezpečenia sa môžu líšiť, je preto dobré starostlivo si preštudovať poistné podmienky.

Rady


Ako vybrať správny dverný zatvárač

Pri výbere dverného zatvárača musíte zohľadniť niekoľko kritérií: šírku dverí (čím sú dvere širšie, tým silnejší zatvárač je potrebné použiť), kde bude inštalovaný (do exteriéru použite vyššie rady zatváračov, napr. DC 340, do interiéru stačí použiť rady nižšie, napr. DC 140) a kam zatvárač na dverách umiestnite (na rám či na dvere, na stranu pántov alebo proti strane pántov). Ak vyžadujete vyšší komfort a plynulosť otvárania a zatvárania dverí, nainštalujte dverný zatvárač s klzným ramienkom.

Rady


Aký je rozdiel medzi identifikačnou a bezpečnostnou kartou?

K cylindrickým vložkám FAB sú prikladané dva typy kariet: identifikačná a bezpečnostná. Identifikačná slúži len na identifikáciu kľúča pri jeho strate (nesie totiž záznam profilu kľúča), zámočník môže vyrobiť kópiu kľúča i bez jej predloženia. Naopak, karta bezpečnostná slúži na právnu ochranu kľúča a bez tejto karty nie je možné vyrobiť náhradný kľúč. Polotovary kľúčov k vložkám s bezpečnostnou kartou majú iba naši zmluvní partneri.

Bezpečnostná karta:

a0ed87d91d7639ebcbca9a18c8fe5803

 

Identifikačná karta:

Identifikacni_karta_jpg

Rady


Môžem zistiť, ktorý kľúč (dnes, včera, v pondelok) dvere otvoril?

Mechatronické systémy FAB +CLIQ dokážu načítať históriu prístupov z kľúčov i cylindrických vložiek. Pomocou ovládacieho softvéru môžete zistiť, ktorý kľúč bol použitý ku ktorej vložke a v akom čase. Cylindrická vložka si pamätá až 5 000 záznamov, ktoré sa dajú pomocou softvéru archivovať. Systém FAB +CLIQ môžete zakúpiť u certifikovaných partnerov FAB +CLIQ, ktorých zoznam nájdete tu.

Rady


Ako môžem zamknúť z vnútornej strany bez kľúča?

Uzamknutie dverí z vnútornej strany bez kľúča je možné pomocou gombíkovej vložky. FAB ponúka variant s gombíkom pri všetkých typoch cylindrických vložiek.

Rady


Chcem mať prístup do všetkých dverí, ale zamestnanci iba do niektorých

Ak chcete mať možnosť presne určovať prístup jednotlivých osôb do určitých dverí a zároveň mať kontrolu, kto, kedy a kam vstúpil, obstarajte si FAB +CLIQ. Mechatronické systémy FAB +CLIQ umožňujú nastavenie prístupových práv pre jednotlivé cylindrické vložky. Prístupové práva sa dajú kedykoľvek meniť pomocou ovládacieho softvéru, tzn. že môžete kedykoľvek jednotlivým kľúčom prístup povoliť či zakázať. Viac informácií o systéme FAB +CLIQ vám podajú partneri FAB +CLIQ.

Rady


Je možné časovo obmedziť funkčnosť kľúča?

Mechatronické systémy FAB +CLIQ dokážu pomocou ovládacieho softvéru presne nadefinovať, kedy (v akom čase, akom dni) má ktorý kľúč byť v danej cylindrickej vložke funkčný. Systém FAB +CLIQ môžete zakúpiť u certifikovaných Partnerov FAB +CLIQ, ktorých zoznam nájdete tu.

Rady


Je možné vyrobiť zámku/vložku na už existujúci kľúč?

Áno, je to možné, pokiaľ máte výrobok značky FAB. Obráťte sa na najbližšieho zámočníka, ktorých zoznam nájdete tu.

Rady


Skopírovali mi kľúč i bez karty, ako je to možné?

K cylindrickým vložkám FAB sú prikladané dva typy kariet: identifikačná a bezpečnostná. Identifikačná slúži len na identifikáciu kľúča pri jeho strate (nesie záznam profilu kľúča), zámočník môže vyrobiť kópiu kľúča i bez jej predloženia. Naopak bezpečnostná karta slúži na právnu ochranu kľúča a bez tejto karty nie je možné vyrobiť náhradný kľúč. Pokiaľ vlastníte cylindrickú vložku s bezpečnostnou kartou a zámočník vám vyrobil náhradný kľúč iba na základe predloženého kľúča, ide o hrubé porušenie bezpečnostných pravidiel zo strany zámočníka. Vyplňte, prosím, do kontaktného formulára údaje o tomto zámočníkovi a naša spoločnosť zabezpečí nápravu v rámci podmienok zmluvného vzťahu.

Rady


Mám nové dvere do bytu či rodinného domu

Pri nových dverách si vždy skontrolujte, či sú osadené certifikovanými bezpečnostnými produktmi (cylindrická vložka, kovanie, zadlabávacia zámka). Pokiaľ to tak nie je, odporúčame produkty ihneď vymeniť za certifikované produkty v minimálne 3. bezpečnostnej triede. Viac informácií nájdete na Ako najlepšie zabezpečiť dvere do RD? a Ako najlepšie zabezpečiť dvere do bytu?.

Rady


Zasekáva sa mi vložka, zle sa odomyká

Pokiaľ sa vám zasekáva vložka, prvým krokom je jej premazanie odporučeným mazadlom FAB a kontrola usadenia vložky v kovaní a v zadlabávacej zámke. Ak to nepomôže, obráťte sa na najbližšieho zámočníka, zoznam partnerov FAB nájdete tu. Ak chcete predchádzať zasekávaniu a ďalším poruchám pri cylindrických vložkách, nakupujte vždy iba kvalitné značkové mazadlá a používajte originálne kľúče FAB.

Rady


Ako vybrať zadlabávaciu zámku?

Pri výbere zadlabávacej zámky treba poznať základné technické parametre: či máte pravé alebo ľavé dvere (pravé dvere majú pánty vpravo a zámku vľavo, pokiaľ sa k nim postavíte zo strany, ktorej sú pánty vidieť), rozstup – vzdialenosť medzi stredom kľučky a stredom otvoru pre cylindrickú vložku, backset/dormas – vzdialenosť od čela zadlabávacej zámky k osi otvoru pre vložku, výšku a šírku čela, teda tej časti zámky, ktorú je vidieť na úzkej hrane dverí.

Rady


Strácam často kľúče a nechcem zakaždým meniť vložku

Ak strácate vy alebo vaše deti často kľúče a zakaždým ste nútení vymeniť cylindrickú vložku, odporúčame nainštalovanie cylindrickej vložky s funkciou 2 v 1. Súprava 2 v 1 obsahuje dve súpravy kľúčov. V prípade straty kľúča z prvej súpravy jednoducho použijete kľúč zo súpravy druhej. Tým dôjde k preprogramovaniu cylindrickej vložky na druhú súpravu kľúčov a kľúčmi z prvej súpravy už nie je možné cylindrickú vložku otvoriť. Funkciu 2 v 1 má cylindrická vložka FAB 2000, pri ostatných vložkách FAB (FAB 200RS, FAB 1000U4) je možné túto funkciu doplniť na zákazku. V tomto prípade kontaktujte najbližšieho zámočníka, ich zoznam nájdete tu.

Rady


Je možné odomknúť dvere, i keď je z druhej strany kľúč?

Ak potrebujete otvárať dvere i v prípade, keď je z druhej strany kľúč (u starších občanov, pri neskorom návrate domov), nainštalujte si vložku s prestupovou spojkou. Prestupová vložka zaistí, aby bola cylindrická vložka odomknuteľná z vonkajšej strany i v prípade, keď je z nútornej strany pootočený kľúč. Prestupová spojka je dodatočná funkcia, ktorá sa dá namontovať do nových, aj do existujúcich cylindrických vložiek. Prestupovú spojku vám namontuje zámočník, ktorých zoznam nájdete tu.

Rady


Ako zabezpečiť dvere do bytového domu?

Ak chcete mať vchod do bytového domu naozaj bezpečne zaistený, odporúčame použiť samozamykaciu zámku. Samozamykacia zámka FAB Bera zaistí, že je vchod zvonku stále uzamknutý, ale zvnútra sa dá jednoducho otvoriť stlačením kľučky (paniková funkcia). Navyše je možné ovládať ho prostredníctvom domáceho telefónu. Samozamykacie zámky FAB Bera sú vyrábané v 3. bezpečnostnej triede, takže okrem samozamykacej funkcie poskytujú i vysokú úroveň zabezpečenia proti vlámaniu.

Rady


Ako najlepšie zabezpečiť dvere do pivnice?

Pri zabezpečovaní vchodu do pivnice záleží na type dverí – v prípade plných dverí odporúčame použiť cylindrickú vložku v 3. bezpečnostnej triede (FAB 200RS), pri mrežovaných dverách použite visaciu zámku (FAB 211RSH). Ako cylindrickú vložku, tak visaciu zámku je možné zjednotiť s vložkou od bytu a tým pádom používať iba jeden kľúč.

Rady


Ako najlepšie zabezpečiť dvere do kancelárie?

Vhodné zabezpečenie vchodu do kancelárií je vždy projektovou záležitosťou a je preto nutné obrátiť sa na odborníka. Zoznam našich partnerov nájdete tu.

Rady


Ako najlepšie zabezpečiť dvere do RD?

Dvere do rodinného domu sú zo strany zlodejov jedným z najčastejšie používaných vstupov. Podľa policajných štatistík sú rodinné domy na rozdiel od bytov vykrádané predovšetkým počas noci, keď sú ľudia doma a spia. Je preto veľmi dôležité, aby vchodové dvere do domu boli zaistené nielen cylindrickou vložkou vo vyššej bezpečnostnej triede (odporúčame cylindrické vložky FAB 1000U4 alebo FAB 2000 v 4. bezpečnostnej triede), ale tiež bezpečnostným kovaním v rovnakej bezpečnostnej triede a prídavnou zámkou či závorou. Takto zaistené dvere môžu lepšie odolávať zlodejovi, pre ktorého je takmer nemožné bez upútania pozornosti dvere prekonať.

Rady


Ako najlepšie zabezpečiť dvere do bytu?

Dvere do bytu sú zo strany zlodejov jedným z najčastejšie používaných vstupov. V bytovom či panelovom dome sú byty vykrádané predovšetkým počas dňa, keď sú ľudia v práci a na chodbách sa nikto nepohybuje. Je preto veľmi dôležité, aby vchodové dvere do bytu boli zaistené nielen cylindrickou vložkou vo vyššej bezpečnostnej triede (odporúčame cylindrické vložky FAB 1000U4 alebo FAB 2000 v 4. bezpečnostnej triede), ale tiež bezpečnostným kovaním v rovnakej bezpečnostnej triede a prídavnou zámkou či závorou. Iba takto zaistené dvere môžu odolávať zlodejmi najčastejšie používaným metódam – odvŕtaniu, bumpingu a „vyhmataniu“.

Rady


Ako najlepšie zabezpečiť chatu?

Pre bezpečné uzamknutie vchodu do chaty či chalupy použite cylindrickú vložku v minimálne 3. bezpečnostnej triede (odporúčame FAB 200RS), nezabudnite tiež na bezpečnostné kovanie v rovnakej bezpečnostnej triede.

Rady


Ako najlepšie zabezpečiť garáž?

Vhodné riešenie uzamknutia garáže závisí vo veľkej miere od umiestnenia garáže (či je samostatná alebo súčasť domu), od typu garážových vrát a samozrejme od hodnoty majetku, ktorý obsahuje. Ak obsahuje majetok vyššej hodnoty, odporúčame ju uzamknúť vložkou a visacou zámkou v 3. bezpečnostnej triede alebo vyššej. Vložku i visaciu zámku môžete zjednotiť s vložkami a visacími zámkami od vášho domu a používať tak iba jeden kľúč. Riešenie môže byť veľmi individuálne a preto vždy odporúčame poradiť sa so zámočníkom, ktorý vám pomôže vybrať najvhodnejšie riešenie.

Rady


Nechcete meniť vložku zakaždým, keď stratíte kľúče?

V prípade, že vy alebo vaše deti často strácate kľúče, existujú dve riešenia, ako sa vyhnúť neustálemu meneniu cylindrickej vložky. Prvým riešením je zakúpenie cylindrickej vložky 2 v 1, ktorá obsahuje dve súpravy kľúčov. Po strate kľúča z prvej súpravy jednoducho použijete kľúč z druhej súpravy tým zrušíte platnosť prvej súpravy. Druhým riešením je zakúpenie vložky s bezpečnostnou alebo identifikačnou kartou, ktorá vám umožní i po strate posledného kľúča vyrobenie jeho kópie. Tento variant však nerieši problém, že váš kľúč môže vlastniť niekto iný.

Rady


Chcem mať 1 kľúč na viac zámok

Ak chcete mať iba jeden kľúč, ktorým odomknete viac zámok, musíte tieto zámky zjednotiť na rovnaký uzáver kľúča. Potom budú všetky otvárané jedným kľúčom. Zjednotiť sa dajú nielen cylindrické vložky, ale i visacie alebo prídavné zámky. Toto je aplikovateľné na vložky rady 200RS, 1000U4, 2000. Obráťte sa na zámočníka, ktorý vám pomôže vybrať najvhodnejšie riešenie.

Zjednotiť idú vložky rôznych rozmerov, ale nemožno zlučovať rôzne profily (tzn. Nemôžete zlučovať rôzne rady medzi sebou). Pokiaľ si vložky objednávate cez náš e-shop, stačí do poznámky k dodávke napísať, že chcete zámky zjednotiť na spoločný kľúč. Táto služba je spoplatnená v závislosti od produktu (zjednotenie vložiek FAB 100 alebo FAB 200 stojí 150 Sk / ks, FAB 1000 alebo 2000 je za 200 Sk / ks, visiace zámky 100 Sk / ks). Ku zjednoteným vložkám či visiacim zámkom zostáva iba jedna sada kľúčov, druhá sa vyhodí. V tabuľke sú uvedené možnosti kombinácií zjednotenia.

zjednotenej cylindrické vložky ponúka produkt FAB TRIO alebo FAB KOMBI, čo sú zjednotenej cylindrické vložky spolu s visiacim zámkom.

Rady


Poistil som sa – ako musím mať zabezpečené vchodové dvere?

Požiadavky poisťovne na úroveň zabezpečenia sa môžu líšiť, je preto dobré pozorne si preštudovať poistné podmienky. V každom prípade je nutné mať cylindrickú vložku v 3. bezpečnostnej triede alebo vyššej (FAB 200RS, FAB 10004U, FAB 2000), požadovanú bezpečnostnú triedu musia mať i kovanie a dvere. Bezpečnostná trieda celých dverí vždy zodpovedá najnižšej bezpečnostnej triede výrobku, ktorým sú dvere osadené.

Rady


Ako vybrať cylindrickú vložku?

Pri výbere najvhodnejšej cylindrickej vložky je nutné zohľadniť niekoľko kritérií: umiestnenie (do ktorých dverí chcete vložku nainštalovať) a s tým spojenú úroveň zabezpečenia. Vchodové dvere do bytu a domu vyžadujú vyššie zabezpečenie, vždy 3. bezpečnostnú triedu alebo vyššiu. Pokiaľ máte byt či dom poistený, preštudujte si dôkladne poistnú zmluvu, ktorá stanovuje podmienky zabezpečenia domu či bytu. Nezabudnite tiež na dverné kovanie, ktoré musí byť v rovnakej bezpečnostnej triede ako cylindrická vložka, tak aj vlastné bezpečnostné dvere. Pri pivnici, bránke či garáži vždy zvážte, aký majetok cylindrická vložka chráni a tomu prispôsobte bezpečnostnú triedu. Ak máte bezpečnostnú triedu vybratú, vyberte typ vložky – obojstranná, jednostranná či gombíková. Nakoniec vyberte správny rozmer: zmerajte hrúbku dverí a vyberte zodpovedajúce rozmery vložky:

  • vzdialenosť medzi stredom otvoru pre upevňovaciu skrutku cylindrickej vložky a vonkajšou hranou kovania z vonkajšej strany dverí (A)
  • vzdialenosť medzi stredom otvoru pre upevňovaciu skrutku cylindrickej vložky a vonkajšou hranou kovania z vnútornej strany dverí (B)

Spojením rozmerov (A) a (B) získate požadovanú veľkosť cylindrickej vložky, napr. 29 + 35 mm.
Veľkosť má byť rovná alebo väčšia ako hrúbka dverí vrátane kovania.
Cylindrická vložka by nemala presahovať kovanie na každej strane dverí o viac ako 3 mm.

Rady


Nemôžem nájsť bezpečnostnú alebo identifikačnú kartu

Ak chcete vyrobiť kľúč k cylindrickej vložke FAB, navštívte jedného zo zmluvných partnerov FAB, ktorí režú originálne kľúče s logom psa. Ak máte cylindrickú vložku s bezpečnostnou kartou, musíte priniesť bezpečnostnú kartu a zámočník vám kľúč vyrobí. Naopak bez tejto karty kľúč nedostanete. Ak ste stratili posledný kľúč i bezpečnostnú kartu, nezostane vám nič iné, než kúpiť novú vložku. V prípade cylindrickej vložky s identifikačnou kartou stačí predložiť kľúč, identifikačná karta nie je podmienkou. Pri vložkách s nižšou ochranou musíte mať originálny kľúč, bez neho nie je možné kópiu vyrobiť. Pri kopírovaní kľúča požadujte vždy originálny polotovar FAB – jedine tak zaistíte dlhú životnosť cylindrickej vložky. Používanie neoriginálnych kľúčov môže spôsobiť nevratné škody na výrobku a má za následok neplatnosť záruky. Zoznam našich zmluvných partnerov nájdete tu.

Rady


Sťahujem sa do nového bytu/domu

Pokiaľ ste sa nasťahovali do nového bytu alebo domu, je vždy nutné okamžite vymeniť cylindrickú vložku. Jedine tak si môžete byť istí, že nikto nemá od vášho bytu či domu kľúče. Do vchodových dverí odporúčame nainštalovať vložku v 3. bezpečnostnej triede alebo vyššej (FAB 200RS, FAB 1000U4, FAB 2000). Pokiaľ máte byt či dom poistený, preštudujte si dôkladne poistnú zmluvu, ktorá stanovuje podmienky zabezpečenia domu či bytu. Nezabudnite tiež na dverné kovanie, ktoré musí byť v rovnakej bezpečnostnej triede ako cylindrická vložka a samotné bezpečnostné dvere.

Rady


Potrebujem vyrobiť kľúče

Ak chcete vyrobiť kľúč k cylindrickej vložke FAB, navštívte jedného zo zmluvných partnerov FAB, ktorí režú originálne kľúče s logom psa. Ak máte cylindrickú vložku s bezpečnostnou kartou, musíte priniesť bezpečnostnú kartu a zámočník vám kľúč vyrobí. Naopak bez tejto karty kľúč nedostanete. V prípade cylindrickej vložky s identifikačnou kartou stačí predložiť kľúč, identifikačná karta nie je podmienkou. Pri vložkách s nižšou ochranou musíte mať originálny kľúč, bez neho nie je možné kópiu vyrobiť. Pri kopírovaní kľúča požadujte vždy originálny polotovar FAB – jedine tak zaistíte dlhú životnosť cylindrickej vložky. Používanie neoriginálnych kľúčov môže spôsobiť nevratné škody na výrobku a má za následok neplatnosť záruky. Zoznam našich zmluvných partnerov nájdete tu.

Rady


Ako nainštalovať cylindrickú vložku

  1. pripravte otvor vo dverách pre cylindrickú vložku a polohu kovania (pomocou skrutiek kovania) tak, aby profil otvoru vo dverách a otvor v kovaní zodpovedali profilu vložky
  2. zasuňte kľúč do vložky a otočte bubienkom tak, aby zub tvoril rovinu s telesom vložky
  3. zasuňte vložku do otvoru vo dverách tak, aby nepresahovala kovanie na každej strane o viac ako 3 mm
  4. vyskúšajte, či zub otáča mechanizmom zadlabávacej zámky, teda či je vložka funkčná
  5. zaskrutkujte do boku vložky kotviacu skrutku a znovu vyskúšajte, či je chod vložky plynulý

Odbornú inštaláciu vykonajú naši zmluvní partneri FAB, ktorých aktuálny zoznam nájdete tu.

Rady


Čo znamenajú piktogramy na obaloch výrobkov FAB?

Obaly cylindrických vložiek a visacích zámok obsahujú piktogramy, ktoré popisujú úroveň zabezpečenia a doplnkové funkcie produktov. Na priloženom obrázku nájdete všetky piktogramy, s ktorými sa na obaloch môžete stretnúť spolu s vysvetlením, čo označujú.

zabezpeceni

Rady


Kde môžem zakúpiť výrobky značky FAB?

Všetky výrobky spoločnosti ASSA ABLOY, ktoré sa predávajú pod značkami FAB, YALE, ASSA ABLOY a ďalšími, je možné zakúpiť v partnerskej zámočníckej sieti. Zoznam partnerov podľa regiónov nájdete tu.


Rady


Ako sa chrániť proti vlámaniu – video

Zaujíma vás, ktoré cylindrické vložky sú vhodné pre vchodové dvere do bytu? Chcete vedieť, čo je to pyramída bezpečnosti a na čo slúži? Pozrite si videozáznam rozhovoru so zástupcom spoločnosti FAB v programe Dobré ráno na ČT2.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/312292320120108/video/230752.

Inšpirácie


Stratil som kľúč

Pri strate kľúča je vždy najlepšie vymeniť cylindrickú vložku, jedine tak si môžete byť istí, že niekto iný nevlastní váš kľúč. Pokiaľ z akéhokoľvek dôvodu nechcete alebo nemôžete vymeniť cylindrickú vložku a stratili ste posledný kľúč, musíte mať cylindrickú vložku s identifikačnou alebo bezpečnostnou kartou. Na základe predloženej karty vám v zámočníctve vyrobia kópiu kľúča. Pri kopírovaní kľúča požadujte vždy originálny polotovar FAB – jedine tak zaistíte dlhú životnosť cylindrickej vložky. Používanie neoriginálnych kľúčov môže spôsobiť nevratné škody na výrobku a má za následok neplatnosť záruky. Zoznam partnerov, ktorí vám vyrobia originálny kľúč FAB, nájdete tu.

Rady